מתי יהיה מומלץ לבחור בקידוחים אופקיים?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

קידוחים נדרשים פעמים רבות בעבודות בנייה, פיתוח או תשתית. בין המצבים האלה, יש כאלה שבהם מומלץ לבחור בסוג מסוים של קידוחים, להם מספר יתרונות מעשיים. אנחנו נתייחס במאמר הנוכחי לקידוחים האופקיים, חלק מרכזי בסל השירותים של חברות קידוחים רבות ולמצבים בהם הבחירה בו הגיונית ואף נדרשת.

עבודות עירוניות

natural-gas-863266_640בין היתרונות של קידוחים אופקיים ניתן למנות את צמצום הצורך בחפירות מקדימות למינימום האפשרי, ביצוע עבודות קידוח עם מינימום הפרעה למרקם החיים והגעה לתוצאות מרביות תוך פרק זמן קצר יחסית, מה שעשוי לחסוך לא מעט כסף. כל היתרונות האלה נוכחים במקרה של קידוחים בשטח עירוני, בהם הקידוחים האופקיים מקבלים לרוב עדיפות מסיבות ברורות. כמובן שאת הקידוח ניתן לבצע כמעט בכל סוג אחר של שטח, עירוני וטבעי כאחד, אך היכולת שלו לבצע בצורה אידיאלית את העבודות העירוניות נחשבת ליתרון עצום שלא קיים בהכרח בסוגי קידוחים אחרים.

קידוחים במישור סלעי

קידוח בסלע הוא תרחיש נוסף בו קידוחים אופקיים נחשבים לנפוצים מאד. את הקידוח ניתן לעשות בכל מקום בו הקרקע היא כזו, בין אם שטח עירוני ובין אם שטח פתוח, כאשר היתרון המרכזי של הקידוח מהבחינה הזו הוא שניתן לבחור במספר עוצמות של קידוח (משתנים דוגמת קוטר הקידוח) ולהתאים אותן לסוג המשימה. קידוח בסלע המתבצע בצורה אופקית מאפשר תכנון מוקפד וגמישות מלאה, מה שמקטין למינימום את הסבירות לפגיעה בתשתית חיונית כלשהי במהלך עבודת הקידוח.

קידוחים בקרקע חולית

קרקע חולית נחשבת לאידיאלית אף היא לביצוע קידוחים אופקיים. למרות הרוך היחסי של הקרקעות האלה, הקידוח שלהן נחשב דווקא למורכב – יש צורך בקידוח גמיש אשר באמצעותו להתמודד עם הרכות הזו, כמו גם עם הסבירות ההגיונית בהחלט שדרגת החוזק שלה תשתנה. שינוי קוטר הקידוח נדרש פעמים רבות, כשהאמצעים המשמשים לקידוחים אופקיים מאפשרים את זה. חברות קידוחים חייבות לבצע תכנון מקיף של המלאכה גם במקרה הזה, תוך מתן התייחסות ראויה לכל פרמטר ביחס אליה.

מכל אלה, ניתן לטעון בפה מלא שקידוחים אופקיים יכולים וצריכים לקבל עדיפות בסוגים רבים של עבודות הנערכות כיום, ובתנאי שטח שונים.

נגישות