כיצד ניתן למנוע תקלות מראש כאשר מבצעים קידוחים אופקיים?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

קידוחים, מעצם ההגדרה שלהם, הם עסק למקצוענים בלבד. זוהי מלאכה מורכבת המצריכה תכנון מוקפד ושימוש בציוד המתקדם ביותר, שמותאם באופן מלא לסוג המשימה ולמאפייני השטח. לכן, מי שזקוק לעבודה מהסוג הזה צריך לוודא מראש שהוא בוחר בצורת הקידוח בעלת סיכויי ההצלחה הגדולים ביותר. במציאות הנוכחית, הקידוחים שעונים על ההגדרה הזו באופן מלא הם הקידוחים האופקיים.

 

המטרה: מקסימום תוצאות במינימום נזק

קידוחים אופקייםקידוחים אופקיים הם קידוחים המתבצעים בצורה אופקית, לאחר הגעה לעומק מסוים מתחת לפני הקרקע. עצם ההגדרה הזו מסבירה מדוע הם פשוטים יותר לביצוע ובטוחים פי כמה מאשר האלטרנטיבות האנכיות. הירידה לעומק הקרקע היא המינימלית ביותר האפשרית, מה שגם מקל את התהליך וגם מקטין במידה ניכרת את הסיכויים לפגיעה בתשתיות חשובות.

בהתאם לכך, הרי שקידוחים המתבצעים בצורה אופקית נוטים להיות קצרים יותר מאשר אלה האנכיים, כשהסיכויים שמשהו ישתבש לאורך הדרך קטנים גם כן.

מבחינה כלכלית, אין קושי להצביע על היתרונות של קידוחים אופקיים במצב הדברים הזה. ככל שהמלאכה מתבצעת תוך פרק זמן קצר יותר, וככל שפחות דברים משתבשים במהלכה, כך המחיר שלה הופך להיות נמוך יותר.

לא בכדי יש פעמים רבות פער משמעותי בין קידוח אופקי לבין קידוח אנכי בביצוע משימה מסוימת מבחינת המחיר הנגבה על המשימה – לא רק בנקודת ההתחלה, אלא גם בפועל. בכל הנוגע לקידוחים, לא תמיד יוצע לכם מחיר קבוע אליו יכולה החברה להתחייב מראש, אך הקידוחים האופקיים הם הכי קרובים לכך.

דיוק והתאמה

דבר נוסף שמציעים קידוחים אופקיים הוא גמישות והתאמה של הקידוח למאפייני המשימה: למשל מבחינת סוג הקידוח הנדרש או מבחינת עומק הקרקע. הדיוק הזה מונע אף הוא סיבוכים שונים שעלולים להיגרם כאשר מתבססים על שיטות מתקדמות פחות. הקידוחים האופקיים מאפשרים להתאים את הציוד ולשנות את מאפייניו בהתאם למשימה, מה שמהווה יתרון משמעותי בהתחשב בכך שיש אזורים בהם נדרשות רמות שונות של קידוח: חשבו על קרקע חולית בה דרגות הרוך של הקרקע הן הכל חוץ מקבועות. ברור שגם במצב הדברים הזה נדרש תכנון מוקפד עד לפרטי פרטים, אך כשעושים זאת אין סיבה שהתהליך לא יצליח.